ЦЪРКВАТА НА ИСУС ХРИСТОС НА СВЕТИИТЕ ОТ
ПОСЛЕДНИТЕ ДНИ (МОРМОНИ)
Църквата на Исус Христос на светиите от последните дни е един от най-многобройните, богати и почитани култове измежду всички западни секти. Името мормони получават от първото извънбиблейско откровение – „Книгата на Мормони“. Църквата на мормоните претендира да е единствената истинската християнска църква, фактически „възстановена“ църква, като обявява всички християнски деноминации за лъжливи.
История на мормонизма
Основател на култа е Джоузеф Смит-младши, роден във Вермонт през 1805 година. Родителите били презвитериани, но Джоузеф насочил вниманието си главно към различията в деноминационните движения. Това става основа на първите му видения.
Ако Джоузеф Смит не беше убедил своите другари, че Бог лично му е говорил, днес не би имало мормони. Има три начина, по които Смит получил своите откровения: видения, пророчества, дарбата и силата да предава. Резултатът от тези проявления са неговите извънбиблейски откровения записани в „Книгата на Мормон“, „Учения и завети“, „Бисерът с голяма стойност“ и „Вдъхновената версия на Библията“. Някои от виденията са получени докато Смит се е съсредоточавал да гледа „проявяващ камък“. Той е държал да съобщава веднага за всяко ново пророчество и е публикувал много от тях в „История на църквата“ и други исторически документи. Някои от откровенията са дошли чрез това, което мормоните наричат „дарба и сила за предаване“, в повечето случаи докато Смит се взирал в своя камък.
През 1820 година Дж. Смит получил видение, което става основа за създаване на Мормонската църква. По това време имало съживление, при което методисти, презвитериани и баптисти се съревновавали с призиви от типа: „Господ е тук!“- „Господ е там!“. Разделението между деноминациите поставило въпроси пред Джоузеф: „Какво трябва да се направи? Кой е прав? Или всички бъркат? Как да разбера истината?“.
Един ден попаднал на Яков 1:5 и решил, че този пасаж означава, че трябва да отиде в гората и да се моли за отговор към коя църква да се присъедини. Той отишъл в гората, но вместо да получи отговор от Бога бил обладан от демонична атака. Обвила го дълбока тъмнина и почувствал, че е обречен на унищожение. След това се появила светлина и двама души слезли над него. Те му казали, че всички църкви грешат и не трябва да се присъединява към никоя. Двете фигури нарекли църковните учения мерзост, а професорите им покварени. Смит твърдял, че видял Бог Отец, което е в разрез с Евангелието на Йоан 1:18 и 6:46; Колосяни 1:15; Матей 16:18; Ефесяни 3:21.
В „Бисерът с голяма стойност“ Смит разказва, че един ангел го събудил от сън на 21 септември 1823 година и му дал указания как да изгради собствена църква. Този ангел, идентифициран по-късно като Мормони, казал на Смит, че списък на хората от Северна Америка е написан на златни таблички и е заровен близо до дома му. Тези таблички били заровени в каменна кутия, заедно с два камъка, поставени в сребърни панделки, прикрепени към нагръдник. Мормони казал на Смит, че тези камъни са Урим и Тумим и са за използване за предаване на информация.
Смит твърди, че на 22 септември 1827 година окончателно получил табличките, нагръдника и камъните. Започнал да превежда езика на табличките, който според него е „реформиран йероглифичен египетски“, за какъвто никой не бил чувал. И на 6 април 1830 година във Файет, щат Ню Йорк църквата е основана от шест човека. Първото ѝ име е „Църквата на Христос“, а по-късно „Църквата на Исус Христос на светиите от последните дни“.
Понеже Смит смята , че християнската църква греши, той се наема да възстанови всичките ѝ липсващи части: пророк, апостоли, седемдесет посветени, кръщение, свещенство, храмове и допълнителни писания. Започнали като организация с шест души, днес мормоните израстват до империя от 8 милиона души с дневен чист приход от 3 милиона долара с 40 хиляди мисионери, които покръстват над 300 хиляди души годишно.
Структура на Мормонската църква
Мормони казал на Смит, че притежанието на камъните прави притежателя пророк. Но това не било достатъчно и Смит си добавил властта на свещенството и властта да кръщава. Претенциите на неговите последователи е, че те са получили властта на Аароновото и Мелхиседековото свещенства, както и силата да полагат ръце за дара на Святия Дух. Първоначално се твърдяло, че тези свещенства са само за бели мъже.
Начело на мормонската църква застава пророк с двама помощници, наречени съветници. За първи пророк на мормоните е признат Джоузеф Смит, който прибавил няколко нови доктрини на църквата. За сведение, неговата пророческа практика е многократно атакувана в съда като окултно дело.
След смъртта му църквата е имала общо тринадесет пророка. Всеки един от тях заедно с двама съветници образува Главното председателство. Непосредствено след него се нареждат дванайсетте апостоли. След Съвета на апостолите следват Първият магистрат на седемдесетте, следван от Втория магистрат на седемдесетте. Накрая в йерархичната структура са ръководствата на местните църкви и епископите.
Тази структура е небиблейска. Мормоните не могат да имат Аароновото свещенство, защото Библията ясно заявява, че то е определено само за потомците на Аарон. Освен това жертвата на Христос премахва нуждата от същото. Исус е издигнат за наш първосвещеник.
Относно нуждата от пророк, Исус Христос е нашият пророк, както и цар и свещеник. Нуждата от старозаветен тип пророк, който да води вярващите, вече не е актуална.
Законът и пророците бяха до Йоана; оттогава Божието царство се благовествува, и всеки на сила влиза в него.
Лука 16:16.
Апостолите, които Христос избра бяха основата на църквата. Не откъсваме основата всеки път, когато някой умре и не запълваме с нови имена, така както това правят мормоните.
...понеже бяхте съградени върху основата на апостолите и пророците, като е краеъгълен камък сам Христос Исус.
Ефесяни 2:20
Мормонски писания
Четири са основните трудове, с които си служи Мормонската църква: Библията, „Книгата на Мормон“, „“Учения и завети“, „Бисерът с голяма стойност“.
В Догма осма на вярата на Мормонската църква се заявява: “Ние вярваме, че Библията е Словото на Бога, доколкото вярно е преведена“. Мормоните твърдят, че от Библията са махнати части, за да може да се изопачат Писанията. Дори се стига до твърдение, че няма неосквернен стих в Библията, който да означава същото, което е означавал в оригинал.
За да поправи тази грешка, Дж. Смит започнал работа по собствен превод на Писанията. По-късно преподобният Джон Д. Натинг установява, че версията на Дж. Смит не отговаря на никой старозаветен и новозаветен ръкопис. Оказало се, че Смит не познавал езиците на Библията и не бил подготвен за подобен труд.
Другата книга, „Книга на Мормон“, се представя не за плод на познаване на езици, а като откровение. Показанията на тримата свидетели в началото на книгата описват, как с помощта на камъните за гледане са се появявали изречения, които пророкът е четял и записвал. Някои твърдят, че понякога Дж. Смит е слагал камъка за гледане в шапка и е захлупвал лицето си с нея, а после е записвал изречения. Всеки стих от Библията, който е цитиран в книгата, крие измамна същност. След двадесет и пет годишни усилия да открие истината относно „Книгата на Мормон“, Томас Фъргюсън, професор от Университета „Брайъм Янг“, прави извода, че тя е измислица и пълен провал.
„Учения и завети“ е запис на 140 откровения. Тя е пълна с отличителните доктрини на мормонизма: полигамия, прекратяване на полигамията, женитба в небето, кръщение на мъртвите, много богове, човек може да стане бог, Отец има тяло от плът и кости и други. Тя е пълна и с лъжливи пророчества.
От пет части се състои „Бисерът с голяма стойност“. По-късно се доказва, че папирусите, които Дж. Смит използвал за написването ѝ, нямали нищо общо с текста на книгата, защото съдържали инструкции за обикновени египетски погребения. Същите папируси Смит купил от Майкъл Чандлър, заедно с няколко мумии, които същият разкарвал по пазарите и показвал срещу пари. Това потвърждава мошеническата същност на трудовете на Смит.
Мормонска теология
„Църквата на светиите от последните дни“ твърди, че е просто друга християнска църква. Те настояват, че приемат Бог Отец, Исус Христос и Святия Дух, но но не като един Бог. Според думите на Смит това би трябвало да е някакъв „странен Бог, твърде голям, гигант“. Затова мормоните приемат политеизма и проповядат множество Богове.
Относно Божията природа се твърди, че Бог е въздигнат човек и самият Бог някога е бил това, което сме сега ние. Освен това за Отец се твърди, че е живял на друга планета и се е покланял на друг бог, по-горен от него. Към своята теория на поклонение култът прибавя и почитание към божествената Майка, която е приета за майка на всички духове.
Боговете и богините в мормонската теология имат силата да раждат
деца на небето. Този акт мормоните наричат „предсъществуване“ на
духовете. Исус е едно от тези деца на Бог Отец и неговата съпруга
богиня.
Второто дете, според тази теология, било Луцифер. Самото зачатие на
Исус те описват като физически контакт на полово сношение между
небесния Отец и Мария. Исус става един от многото им богове, който е
бил женен за три жени: Мария, Марта и Мария Магдалена. Всичко това е
противно на Светите Писания.
Промени претърпява и доктрината за Святия Дух. Те наричат Святия Дух „един и същи разум на Отец и Син“. Отхвърлят създаването на Исус от Святия Дух и го приемат за един от синовете на Бог.
Относно човека мормоните вярват, че човек е развиващо се същество, дух, който временно е в тяло. Разумната част от човека, казват те, никога не е била сътворявана, тя е вечно съществуваща. Те учат, че човек има потенциала да стане бог и да пребивава от вечност във вечност.
Доктрината за спасението също е много променена в мормонизма. Те вярват за спасение на цялото човечество. Всички, които не са извършили непростими грехове ще отидат на първото небе; тези, които са се опитвали да правят добро, но не са се покорявали на мормонските закони, отиват на второто небе; на най-високото ниво ще отидат истинските мормони. Добавят и кръщаването на живи хора от името на мъртви хора.
Библейски анализ на учението на
„светиите от последните дни“
Мормонската теология е политеистична и изисква предшестването на души. Библейското учение е за един триединен Бог. Библейската Троица е един Бог, съществуващ в три лица и в този смисъл християнството е монотеистична религия.
И трите личности на Святата Троица имат еднакви атрибути: Всемогъщ, Свят, с една и съща Господна природа (Ефесяни 4:5; Матей 11:25; Д.А. 2:36; 2 Коринтяни 3:17). Така че не можем да говорим за три божества, които са родени в различно време и на различни места.
Предшестването на душите пък е позиция, напълно в противоречие с християнската догматика. Псалм 102:18 казва, че всяко поколение се създава и не съществува предварително. Захария 12:1 учи, че духът е образуван преди да бъде положен в човека, а в Йоан 8:23 Исус казва, че само Той е слязъл от небето.
Библейската доктрина за спасението гласи, че последното е дар от Бога, по благодат, а не чрез дела (Ефесяни 2:8-10). Когато хората попитаха Исус какво да сторят, за да се спасят, Той има каза:
Исус в отговор им рече: Това е Божието дело, да повярвате в Този, Когото Той е изпратил.
Йоан 6:29
Когато Исус принесе Себе си в жертва за греховете на хората, направи това „веднъж завинаги“.
Виждаме, че мормонизма се разминава с основни християнски доктрини и е пълен с извънбиблейски откровения. Нека да си припомним думите на апостол Павел.
Но ако и сами ние, или ангел от небето ви проповядва друго благовестие освен онова, което ви проповядвахме, нека бъде проклет.
Галатяни 1:8
Както ей сега казахме, така пък го казвам: Ако някой ви проповядва друго благовестие освен онова, което приехте, нека бъде проклет.
Галатяни 1:9
Текстът е по извадки от книгата на Джош Макдауъл и Дон Стюарт „Заблудата – в какво вярват сектите и култовете“, Сдружение Дар, София 1993 година.