ОБЩИ УКАЗАНИЯ за съдържанието и работа
с учебните планове и програми
Учебните планове описват времето за обучение в срокове и възрастовите групи. Включват времетраене на часовете и указание за организацията им. Съдържа и част от правилата на НУ, с които родителите следва да се запознаят. Най-важното в учебния план е фиксиране на продължителността на учебната година.
Учебните програми включват цели, задачи, очаквани резултати, графици на занятията и разпределения по урочни теми. Програмата е ориентирана към учители, които не са професионалисти и има за цел да ги улесни. Всички методи и примерни разработки са съобразени с липсата на ресурс в обикновеното неделно училище и затова се предлагат начини на преподаване на материала с минимум изразходване на материални средства и време за предварителна подготовка. Има се предвид, че повечето учители сами подготвят уроците си, затова се използва възможно най-икономичния ресурс за преподаване: материали от всекидневието; пособия, които всеки ученик с лекота може да има; бързи конструктивни решения. В същото време стремежът ни е да подпомогнем учителите в желанието им да дадат най-доброто, на което са способни.
Направен е опит за въвеждане на максимално интересни интерактивни методи на учене. Основните дейности четене и разказване да отстъпят повече време на активното съвместно учене, при което децата да заучават новото в процеса на своите активности. По мое мнение децата най-пълноценно учат, когато са преки участници в учебния процес, а най-скучно им е, когато са само наблюдатели и слушатели в час. Постарали сме се да включим лесни и достъпни за изпълнение методи и начини на преподаване и възможно най-практични пособия и дидактически материали, така че докато децата творят, сами да се докосват до знанието.
Знанията не могат да бъдат насила налети в детските главици, но могат да станат привлекателни и интересни тогава, когато има елемент на откривателство и творческа активност. Допълнителното ангажиране на повече сетива пък дава възможност за повече опори за запаметяване. За целта ще даваме периодично кратки указания за работа в часовете. Искаме да насочим учителите към учебен процес, който е увлекателен и за двете страни- деца и преподаващи.
В тематичните разпределения са дадени примерни насоки за разработването на всяка урочна единица. Те са за ориентация на учителя и могат да го подпомогнат в това да разбере как би могъл да структурира един свой урок. Учителят, разбира се, разработва заниманието според своята компетентна преценка, мястото, времето и възрастовата група, но вярваме, че споделените методи ще улеснят работата на учителския колектив.
В края на часа трябва да се разбере дали са постигнати целите. Повечето учители се опитват да задават въпроси и да търсят отговори, но най-добре е това да стане във вид на игри, на логически задачи, драматизации и други разнообразни дейности.
Подготовката на един учител започва от прочитане на темата на урока и първото, което трябва да направи е да си постави ясна цел във вид на въпрос, като например: „Какво искам да научат децата този час?“. Също така би трябвало сам да може да си отговори кратко и ясно. Ако не може с едно или две изречения да се изкаже, то целите най-вероятно не са изяснени за самия учител и той отново би трябвало да ги осмисли.
Следващото, което преподаващият трябва да направи е да реши как ще постигне целите си. В разпределението, което предлагаме, ще видите един или два метода, достъпни и лесни, които след допълнително разгъване и доусъвършенстване ще помогнат за постигане на основната цел на урока. Тук искам да вметна, че обикновено целите са свързани с темата на урока и методите, които сме дали са максимално близо до разкриване на тяхната същност.
Не се увличайте в това да правите много неща в един урок. Многото интерактивни дейности само разсейват детското внимание. Чувам някои учители да казват: „ами нали трябва да им е интересно на децата“. Да, това е така, но не трябва да превръщаме Неделното училище в забавачница. Тук се полагат основите на изучаване на Божието слово и на християнската вяра. Нека да бъдем по-сериозни в тази си отговорност и наистина да учим. Ако на децата се предложат подходящи методи и умерено раздвижени уроци, те със сигурност ще запомнят основното от преподавания материал.
Доказано е, че детското внимание може да бъде задържано максимум 30-35 минути. Часовете са с продължителност около 1 астрономически час. За оставащите 20-25 минути сме предвидили втора част на урока, която е свързана с развиване на определени умения. След основната част децата могат да бъдат включени в изпълнителска дейност: да пеят, да танцуват със знамена, да се покланят на Бога, да рисуват, апликират, изрязват, да бъдат преки участници в църковно служение като разпоредители, да подпомогнат мисии, да подготвят подаръци, да усъвършенстват езиковото си обучение (напр. англ. език) и т.н. Всичко това е посочено със * (звездичка) в разпределенията на темите по уроци.
Практическите занимания са предвидени и поради друга причина. Оказва се, че когато дойде празник времето за подготовка на сценарий и тържество все недостига. През цялата учебна година ако се изучават песни, танци и сценки, предвидени за часовете, когато има повод просто може да се ползват готови и отработени изпълнения.
В допълнение да споменем и графиците. Те са направени така, че темите да се редуват. Например: ако на 23.10 се взима тема от направление „Слово и дела“, на следващата седмица, 30.10, се взима тема от направление „Хваление“, на по-следващата от трето направление, а на 4-та седмица оставащото направление. Така всички учители дават по едно дежурство в неделната група за един календарен месец. Но темите, макар и от различни направления се редуват. След 1-та тема от едното направление върви 1-та тема от другото направление, 1-та тема от третото по ред направление и накрая 1-та тема от четвъртото направление. След изтичане на 1 месец започва работа по теми №2 в съответните четири направления. Добре е темите да не се разменят, защото са в логическа и хронологична последователност спрямо библейските текстове.
Вие знаете вече нашата идея. Когато започнахме разработването на тези учебни програми искахме да поднесем един завършен шест годишен курс на обучение за деца. Надявам се да успеем в опитите си да изготвим план-програма по систематично детско богословие. До тук сме публикували 4 учебни програми, съответно изготвени по календарни години. Предстоят още две, които ще публикуваме по-късно.
Всички, които имат желание да се ползват от нашите учебни програми и не са добили яснота как да го направят, моля обадете ни се. Можем да дойдем на място или чрез видеовръзка да представим програмата и да отговорим на ваши въпроси.
През следващите месеци и години периодично ще качваме по-подробни указания за отделни урочни единици. На всички учители желаем успех.