Здраве и идолопоклонство
58. Ако не внимаваш да изпълняваш всичките думи на тоя закон, които са написани в тая книга, и не се боиш от това славно и страшно име ИЕОВА ТВОЯ БОГ,
59. тогава Господ ще направи ужасни язвите върху тебе и язвите върху потомството ти, язви големи и непрестанни, и болести зли и непрестанни.
60. И ще навлече върху тебе всичките египетски болести, от които ти се боеше, и те ще се залепят за тебе;
61. още и всяка болест и всяка язва, която не е написана в книгата на тоя закон, Господ ще ги нанесе на тебе догде бъдеш изтребен.
Второзаконие 28
Тези думи Бог изговори към хората, за да знаят как да живеят в Неговите благословения. Те бяха един вид предупреждение и трябваше да служат да предпазят тези, които имаха желание да ги изпълняват. Макар, че в тях се говори за заличаване, за болести и страшни неща, те изразяваха и Божията загриженост за хората. Бог не искаше всичко това за човечеството, но нямаше да допусне непокорството да остане ненаказано.
В началото на 28 глава от 1 до 14 стих Бог обещава благословения от здраве, въздигане и просперитет, но при условия, които Той поставя. Ако народът се откажеше да следва гласа Му и да изпълнява заповедите Му, то тогава следваха проклятия, описани в останалата част от главата. Тези проклятия щяха да доведат до пълно изтребване и заличаване на хората от лицето на земята.
Изтребление по какъв начин? Чрез болести и язви, не от срещи с неприятели. Бог определи, че ако има непокорство на Неговия глас ще нанесе такива болести върху хората, които ще причинят тяхната смърт и изчезване от този свят.
Днес сме свидетели на нови и страшни болести. Хората все по-често страдат от заболявания, за които няма лек. Разбира се, че медицината се развива и е факт, че много болести, които в миналото са били бич за хората, днес са само спомен, а при други – последиците са сведени до състояния, които не застрашават живота. Но не можем да подминем факта, че много нови и страшни болести взимат десетки, хиляди жертви, без да има алтернативно лечение срещу тях.
Когато прочетем внимателно посочените стихове, в контекста на горните редове, ще открием, че за това, което днес се случва в света, сме били предупредени още преди повече от 3400 години. Така, че както обичаме да казваме - „нищо ново под слънцето“.
По времето, когато Мойсей написа думите на Закона, още когато откровението за Бог беше съвсем прясно за хората, а Бог беше се открил на народа си по един невероятен начин, още тогава четем, че те пренебрегнаха думите Му. Хората си направиха златно теле и започнаха да му се покланят (Изход 32 глава). Това толкова много Го разгневи, че Той поиска да ги изтреби и само застъпничеството на Мойсей Го възпря (Изход 32:10-14). Божият гняв означаваше само едно – Бог не търпи идолопоклонството.
Сега искам да поговорим точно за това - как Бог наказваше вероотстъпничеството и дали то не е причина ние, хората, да имаме някои здравословни проблеми, невъзможни за разрешаване със средствата на медицината. Искам да потърсим алтернативен подход към безнадеждни състояния, които могат да ни добавят години на живот, при това добър живот.
Условно можем да разделим на две части 28 глава от книгата Второзаконие. Първата част е от 1 до 14 стих, а втората част е от 15 стих до края. Когато чета тази глава винаги си мисля, че проклятията са приблизително 4 пъти повече от обещаните благословения. Също така си мисля, че всички те - и благословенията и проклятията са свързани с две условия: първо- да слушаш добре Божия глас, второ- да бързаш да изпълниш това, което Той ти казва и съответно обратното – не слушаш и не изпълняваш.
Нежеланието да се слуша Божият глас е вероотстъпничество. Човек не иска да слуша, защото не вярва. Не вярва на Бог, защото вярва в други неща, които нямат нищо общо с Бога. Това може да е вяра в науката и в нейните постижения или да е вяра в собствените способности, или упование в думите на хора, а може просто да се вярва в миражи и блянове или творения. Каквото и да е, то спада към идолопоклонството.
Идолопоклонство в Християнството е определяно като почитане, преклонение и служение на образ, идея или обект, в противовес на почитането и служението на Бог. Тези образи, идеи и обекти са наричани идоли или кумири
(източник – Уикипедия [bg.wikipedia.org] ).
Когато става въпрос за нагледно представен образ или обект на поклонение имаме явна форма на идолопоклонство. В човешката история четем за поклонение пред слънцето, луната, различни природни сили или измислени божества, които хората онагледяват в рисунки или предмети. Всяка такава форма на поклонение си е идолопоклонство в чиста форма и не може да остане незабелязана.
В Библията четем за идоли, направени от човешките ръце: Рахил взе боговете на баща си Лаван (Битие 31:19, 30) ; еврейския народ застана пред златното теле и каза: „Това са боговете ти, Израилю!“( Изход 32:8); хората служеха на различни богове (Съдии 3:7) и др. Всичките случаи бяха заклеймени от Бог като идолопоклонство и гневът на Бога се изливаше в конкретни радикални действия. Рахил умря при раждането на сина си (Битие 35 глава), Бог изби три хиляди мъже от еврейския народ чрез ръката на Левийците (Изход 32:35). И макар че в случаите, когато имаше покаяние и отказ от подобни практики, Бог прощаваше, възстановяваше и изцеряваше, Той и наказва.
Други явни форми на идолопоклонство са хазарт, наркотици, алкохол, цигари и подобни на тях. За тях е ясно, че увреждат здравето, но и са против Божията воля. Те са толкова голям идол, че всичко останало бледнее пред тях. Ако човек е пушач, то първото нещо, което ще направи сутрин е да запали цигара. Ако е наркоман, то ще гледа как да се сдобие с пари за опиат, без да го е грижа дали има с какво да се нахрани. Всяко пристрастяване върви като най-важен приоритет и всички първи и неотложни действия на човека са свързани с угаждане на тази плътска страст.
По-трудно е когато става въпрос за скритата форма на идолопоклонство. Това може да е идея, която обсебва съзнанието или представа, желание, чувство, които завладяват ума и сърцето на човека и цялата му същност се стреми да работи, за да ги превърне в реалност. Скритата форма на идолопоклонство е дълбока и заразява човешката същност като заразна болест. Тя трови емоциите и изчерпва радостта от живота, разрушава взаимоотношения, поставя неправилни приоритети и коства много физически и психически усилия в тяхното преследване.
Идолопоклонството може да се изрази в идеята за супер-съпруг или феноменални деца, тя може да бъде преследване на кариерно развитие, пари, може да е неприемане на съществуващ политически модел и страстно желание за смяна с друг, постоянно мърморене и недоволство – това са само примери за форми, заменили истинското призвание на човека с идеи и образи, които ако се реализират и развият, могат само за кратко да запълнят празнотата в човешката душа. Но духът на човека ще си остане празен и гладен, защото докато човешката душа не се свърже със Своя Създател, тя непрестанно ще Го търси и нищо няма да я задоволи.
Бог създаде човека, не за да живее без реализация или без добро семейство и бъдеще. Бог създаде човека да има всичко това с Негова помощ и на всички, които слушат гласа Му, Той го обещава ( Второзаконие 28:1-14). Когато човек загърби Бог и се опитва да постигне всичко, за което мечтае, по своя си начин, това вече не е угодно на Бога, защото ние сме създадени с любов, за да бъдем успешни, но по Неговия начин, с Неговата помощ, под Неговото водителство, защото сме Негов образ и подобие(Битие 1:26).
Какво се случва, когато изпаднем в идолопоклонство? Загърбваме любовта на Бога. Човек постоянно мисли за разни неща, които нямат нищо общо с поклонението пред Бога и ги слага на първо място в ежедневието си, всичко, което прави е насочено към тях. Такъв човек търси постоянно начини, за да постигне целите си и не се спира пред нищо. Храни се, спи, действа, мисли, говори все за едно и също и никога не се чувства щастлив, ако не е успял да говори за идеите си и желанията си, да привлече някой на своя страна или да разработи и осъществи свой план.
Обсебването значи изтощение. Постоянно да се напъваш да поддържаш мечтите и идеите си живи е болезнено и съсипващо. Винаги има неудовлетворение и недоволство. Струва ти се, че не правиш достатъчно, за да се сдобиеш с това, което искаш или да опазиш това, което вече имаш. Нападнат си от постоянни страхове и безпокойството става твой спътник. В началото умората често бива подтискана, защото мисълта, че всичко си има цена и иска жертви на време, пари или други ресурси е основна, но постепенно идва изтощение – първо психическо, а после и физическо. Имунната система, която е изтощена от напрежение се срива, а здравето се разклаща. Ако човек не спре навреме и не промени приоритетите си следва диагноза, която е страшна.
Исус изяви: „Затова ви казвам: Не се безпокойте за живота си, какво ще ядете или какво ще пиете, нито за тялото си, какво ще облечете. Не е ли животът повече от храната, и тялото от облеклото“(Матей 6:25). И добави:
32. И ще се съберат пред Него всичките народи;
и ще ги отлъчи един от други, както овчарят отлъчва овцете от козите;
33. и ще постави овцете от дясната Си страна, а козите от лявата.
Матей 25
Наличието на безпокойство не означава вяра, а неверие и недоверие в Бога. Многото грижене само подкопава човешкото здраве. Най-лошите диагнози често се адресират към хора, които постоянно са имали грижи и са живели под непрекъснат стрес. Днес голям процент от тежките заболявания се отдават на стреса. Доказано е, че точно той е най-големият враг на имунната ни система. Когато лекарите не могат да конкретизират причината за дадено тежко заболяване най-често казват, че идва от стрес. Единственият начин да се справим със стреса в живота си, е като се доверим на Бога, защото Той знае от какво имаме нужда и ще ни го даде.
Не само безпокойството вреди на човешкото здраве. Напоследък се говори за здравословен начин на живот. Все по-често търсим екологично чисти продукти за консумация или за външна употреба. Все по-често се набляга на нуждата от спорт и да си върнем живата връзка с природата. Много заболявания се лекуват точно, когато човек промени начина си на живот и се приближи към своята естествено-съществуваща среда на живот.
Бог създаде цялото Творение, за да бъде полезно за човека. Той е положил в определени растения лечебни свойства. Някои лекарства днес са с извлечени от различни живи организми полезни вещества. Храните, които са приготвени от екологично чисти продукти и по възможно най-прост начин се оказват най-полезни. Дори смяната начина на хранене понякога е достатъчен, за да се излекува човек. Нека да погледнем с какво Исус искаше да нахрани Своите ученици. Той не сложи угоено теле, макар че можеше да го направи, а взе хляб и риба и ги изпече на жар.
И като излязоха на сушата, видяха жарава положена,
и риба турена на нея и хляб.
Йоан 21:9
Днес, медицината е доказала, че така приготвената храна е полезна за здравето ни. Като се вгледаме в подобни факти, трябва да признаем, че в Своята милост Бог е дал алтернативни методи за лечение на хората, които ние все още откриваме. Като се замислим, Той е направил слънцето, чистия въздух и прясната вода, за да ни поддържа в добро здраве. Чрез редовните тренировки и балансирания дневен режим можем да укрепваме физически и душевно и да си прибавим години на живот в здраве.
Ако слушаме гласа на Бога и вършим Неговата воля, то цялото знание, което Бог има за нас, ще дойде до нас. Мойсей издигна медната змия и морът сред народа спря (Числа 21:9); Нееман се окъпа в Йордан и проказата изчезна (4 Царе 5:14); Исус се докосна до слепеца и той прогледа (Мрк. 8:23-25); жената просто се докосна до дрехата на Исус и кръвотечението ѝ спря(Мрк. 5:28,29). Това са само част от примерите, в които хората бяха изцерени, когато потърсиха Бога с цялото си сърце и признаха Неговото право върху живота им. Когато признаха Него и приеха Неговата воля получиха изцерение и бяха защитени.
Скъсила ли се е днес Божията ръка, за да не може да изцерява? Библията ни казва, че Бог не се променя. Той с Един и Същ.
Исус Христос е същият вчера днес и до века.
Евреи 13:8
Иска ли Той да изцерява и днес? Да, защото името Му е Любов. Той продължава да ни обича и да иска най-доброто за нас. Болестите не са Неговата воля за нас. Той ни е оставил много знание и препоръки за успешен живот. Но човек, който не поставя Божието слово като приоритет №1 в живота си ще се сблъска с много здравословни проблеми. В Библията има насоки за това, как и какво да ядем, как и какво да направим, когато сме застрашени от здравословен проблем, има знание за всичко, което ще ни осигури спокоен и благословен живот. И ако въпреки всичко, човек се разболее, то Яков казва:
И молитвата, която е с вяра, ще избави страдалеца, Господ ще го привдигне, и, ако е извършил грехове, ще му се простят.
Яков 5:15.
Да, когато няма надежда в медицината, има надежда в Бога. Но има и условия. За тях говорихме в началото. Всяка форма на идолопоклонство ще ни попречи да получим пълнотата на Божиите благословения и ще ни навлече проклятия. Затова за нас остава тази единствена формула за успех:
ДА СЛУШАМЕ ДОБРЕ ГЛАСА МУ И ДА ВЪРШИМ ВСИЧКО, СПОРЕД КАКТО ТОЙ НИ КАЗВА и Бог ще ни благослови.