МЕНЮ   Email

Увереност с Бога
християнски проповеди, поучения, молитви, свидетелства и материали за неделно училище

 

Плодоносност на вярата

 


На много места в Писанието се говори за плодоносността на християнската вяра. На много места се говори и за нейното безплодие. В стиховете, които съм посочил по-долу, нашия Господ Исус Христос ни дава явни указания за това, как нашия Небесен Отец се грижи за тези, които са плодоносни и за тези, които не дават плод за Божието царство...

 

Преди да се запознаем с тази тема трябва да прочетем Йоан 15:1-17:


Аз съм истинската лоза и Моят Отец е лозарят. Всяка пръчка в Мен, която не дава плод, Той я маха и всяка, която дава плод, я очиства, за да дава повече плод. Вие сте вече чисти заради словото, което ви говорих. Стойте в Мен, и Аз във вас. Както пръчката не може да даде плод от само себе си, ако не стои на лозата, така и вие не можете, ако не стоите в Мен. Аз съм лозата, вие сте пръчките, който стои в Мен и Аз – в него, той дава много плод защото, отделени от Мен, не можете да направите нищо. Ако някой не стои в Мен, той бива изхвърлен навън като пръчка и изсъхва, и ги събират, и ги хвърлят в огъня, и те изгарят. Ако стоите в Мен и думите Ми стоят във вас, искайте, каквото и да желаете, и ще ви бъде. В това се прославя Моят Отец – да принасяте много плод и ще бъдете Мои ученици. Както Отец възлюби Мен, така и Аз възлюбих вас, стойте в Моята любов. Ако пазите Моите заповеди, ще стоите в любовта Ми, както и Аз опазих заповедите на Своя Отец и стоя в Неговата любов. Това ви говорих, за да бъде Моята радост във вас, и вашата радост да бъде пълна. Това е Моята заповед: да се любите един друг, както Аз ви възлюбих. Никой няма по-голяма любов от това, да даде живота си за приятелите си. Вие сте Ми приятели, ако вършите, каквото ви заповядвам. Не ви наричам вече слуги, защото слугата не знае какво върши Господарят му, а вас нарекох приятели, защото ви изявих всичко, което чух от Своя Отец. Вие не избрахте Мен, а Аз избрах вас и ви определих да отидете и да принасяте плод, и плодът ви да бъде траен, така че каквото и да поискате от Отца в Мое Име, да ви даде. Това ви заповядвам: да се любите един друг.”1


Ако си бил в някое събрание където се проповядва, че искаш или не, си длъжен да даваш, колкото искрен и посветен да си на Бога, ти си се оказал нечист поради грешно или остаряло учение(II Коринтяни 9:7). Исус ни предупреждава да се пазим от „фарисейския квас”. Чрез това предупреждение ние разбираме, че е възможно и реално човек да бъде заразен от неправилно учение. За да не се случи това трябва да внимаваме дали думите, които говори този, който ни поучава, са съобразени с тези на Господ Исус Христос. Едно от средствата, които могат да ни помогнат да преценим правилно кои думи са истинни е Новият Завет от Библията, която е писаното Божие слово.


Според втори и трети стих, за да можем успешно да развиваме плодовете на Святия Дух, първото условие е да бъдем очистени с помощта на Бог Отец от всякакви грешни знания, доктрини, учения, практики и т.н. , чрез учението(думите) на Господ Исус Христос.


В първата част на стих четвърти Исус ни казва много ясно:     „Пребъдвайте в Мене и Аз във вас.” Ако трябва да сме честни, това си е заповед, а не просто приятелски призив. В другата част на този стих Той ни обяснява защо трябва да пребъдваме в Него: „Както пръчката не може да даде плод от само себе си ако не остане на лозата, така и вие не можете, ако не пребъдете в Мене.” Условието е кратко, точно и ясно. Можем да бъдем плодоносни само и единствено ако „останем на лозата”. На лозата можем да останем ако пребъдваме в учението, в думите,в самия Исус Христос.


В стих пети Исус ни обяснява директно, че Той е лозата, а ние сме пръчките. Можем да направим две заключения:

1. Който пребъдва в Исус, той дава много плод.

2. Ако не пребъдваме в Исус, не можем да направим нищо, колкото усилие или старание да полагаме в дадена ситуация.

Защо трябва да сме плодоносни разбираме от следващия шести стих. Това е сериозно предупреждение, на което трябва да обърнем внимание, ако искаме да не се озовем в огъня на наказанието.

В седми стих намираме едно обещание, което е в следствие на пребъдването ни в Исус. Не само ще бъдем плодоносни, но каквото и да поискаме в Негово име ще ни се даде. Не е ли прекрасно? Не е ли това благодат върху благодат?

В осми стих има две думи, над които можем да обърнем специално внимание: прославя и ученици. Те са свързани с условията за развиване плодовете на Святия Дух. Рано или късно ще дойде момент, в който християнина почва да става плодоносен и е много важно, когато това се случва, да отдаваме славата на Бог Отец и Бог Син. На Бог Отец защото в стихът се казва „... в това се прославя Отец Ми..”, а на Бог Син защото нататък в стиха четем „...и ще бъдете Мои ученици.” Казано с други думи, за да отдаваме славата на Отец и Сина, трябва да бъдем дейни изпълнители, които прибавят на вярата си дела и не искат славата за себе си.

От стихове 9 до 14 следва откровение, в което Исус последователно ни обяснява и конкретно ни казва как да пребъдваме в Него:

1.Той ни призовава да пребъдваме в Неговата любов

2.За да пребъдваме в любовта му трябва да пазим Неговите заповеди

3.Заповедта е ясна:да се обичаме един друг, както Той ни възлюби

4.Това не е условие, а по-скоро следствие: Ако вършим онова, което Исус ни заповядва, можем да бъдем Негови приятели. Това е много важно заключение и неговата важност е обяснена в стих 15. Тези, които са приятели на Исус знаят какво прави Бог и не са като слугите, които не знаят и просто изпълняват каквото им се нареди.


В стихове 16 и 17 разбираме още по-ясно волята на Бога. Чрез тези стихове можем да си направим извода , че не е въпрос на желание дали да си плодоносен или не. Това е задължение, но бих казал приятно, ако се върши както Бог иска.

 

     Нека обобщим условията, които са необходими за да развиваме вярата си така, че да бъде плодоносна. Тези условия отговарят и на въпроса как да развиваме плодовете на Святия Дух.


1. Да бъдем очистени с помощта на Бог Отец от всякакви грешни знания, учения, практики и т.н. , чрез учението(думите) на Господ Исус Христос.

2. За да бъдем плодоносни, трябва да пребъдваме в Исус чрез молитва(общуване с Него), четене и слушане на Словото Му.

3. Да отдаваме славата на Бог Отец, а да не я искаме за себе си и за да бъдем ученици на Исус Христос трябва да бъдем дейни изпълнители, прибавяйки на вярата си и дела.

4. Да пребъдваме в любовта Му. Как? Като спазваме Неговите заповеди, главната от които е да се обичаме един друг.


Да си плодоносен, от тази гледна точка, не е въпрос на няколко молби в молитва към Бога. Изисква се не само желание, но и старание, което ще рече труд (Марк 4:26-29). Нека не забравяме, че каквото и да иска Бог от нас, Той е осигурил всичко за да успеем да извършим волята Му, тук на Земята(Исая 55:10-11), благодарение на нашия Господ Исус Христос, който умря на кръст, възкръсна на третия ден, възнесе се на Небето и седна отдясно на Отца. От този момент до днешни дни Исус не е спирал да ходатайства за нас.


И ето, Аз съм с вас през всичките дни до свършека на света.“

Матей 28:20

Автор: Момчил Славов

1За цитата е ползвана програмата CrossBgBible с избран превод на изд. „Верен” от 2001 г.