Основни християнски добродетели
част 1
И тъй, остават тези трите:
вяра, надежда и любов;
но най-голяма от тях е любовта.
I Коринтяни 13:13
Има нещо в нас хората, било то християни или не, което стопля умът, чувствата и емоциите ни. Някаква искрица, която е дълбоко в нас без значение колко добри или зли сме(Матей 7:9-11). Тя просто е в сърцата ни поставена от Бога и от нас зависи дали ще я разпалим в огън, който не изгаря, но дава топлина за сърцата на другите хора... Това е добродетелта!
1. Що е добродетел? Разлика между естествена (светска) и християнска добродетел.
От зората на човечеството до сегашното време, в което живеем, добродетелите се възприемат по различен начин от хората. „Не за всеки човек, дори и за по-големи обществени групи дадена добродетел притежава една и съща стойност. Като критерий за преценка служат обикновено културата, възпитанието, възрастта, религиозната принадлежност, професията и т.н.”1 Преди да дадем определение на думата добродетел в светлината на християнството, е наложително да очертаем разликата между естествената(светска) добродетел и християнската.
„Естествената добродетел е стремеж да съобразяваме своите мисли и постъпки с естествения нравствен закон, възвестяван ни посредством разума и съвестта. Християнската добродетел е стремеж да съобразяваме своите мисли и действия с евангелския закон, с учението и примера на Христа при съдействието на Божията благодат.”2 Естествената добродетел се ръководи от волята, чувствата и емоциите на човека или казано по друг начин – от неговата душа. След грехопадението в Едемската градина човекът започна да разчита на собствените си способности да различава доброто от злото. Вместо да се доверява на Бога, човекът избра да се доверява на опита и знанието си и по този начин в човечеството се изгради една праведност различна от Божията. Оказва се, че лишени от Божията праведност ние хората сме склонни съзнателно или подсъзнателно, да вършим добри дела мотивирани от егоистични подбуди. Добре, някои хора могат да кажат „Какво лошо има в това? Нали сме помогнали на някой в нужда?”. Да, но какъв е бил мотивът? Като дадеш на гладния хляб, от състрадание ли го даваш или искаш да кажеш на себе си „Ето, аз направих нещо добро и сега съвестта ми е чиста. Мога да легна и да заспя спокойно!” Бог не гледа на лице, а на сърце(Римляни 2:11)!
При естествената добродетел не се изискват кой знае какви усилия от страна на човека. В повечето случаи хората вършат добри неща съобразявайки се със собствената си воля, следвани от стремежа си да осъществят тяхното желание по възможно най-лесния, удобен и безболезнен за тях начин. За да стане още по-ясно нека разгледаме една измислена ситуация, която ще ползваме като пример. Представете си човек, който си стои пред телевизора в комфорта на жилището си. Щракайки дистанционното изведнъж вниманието му се спира на историята за едно дете, което е болно и без родители. Да речем, че вътре в сърцето на нашия човек трепва нещо, което събужда добродетелта милост или милосърдие. Историята, която той гледа завършва с надпис и глас идващ от телевизора: „Ако искате да помогнете на това дете пратете смс с номер...”. Сигурен съм, че на повечето от нас ни е позната тази ситуация. Някой от нас даже са пращали смс водени от надеждата, че ако го направят детето ще се оправи. Други пък са давали левче за картичка, а трети просто са си давали парите на хора, които нито познават, нито са чували нещо за организацията, която представляват. Общото между тези начини да помогнем на някого в нужда са трите фактора, които споменах по-горе - лесно, удобно, безболезнено. Що се отнася до мен, минавал съм и през трите вида помощ, които описах горе.
Не твърдя, че това, което правят хората, които пращат смс и други подобни не е добро, нито осъждам този начин за помощ, все пак аз самия съм го правил. Но си задавам въпроса „Това, което направих изпълнява ли Божията воля?”.
Християнската добродетел започва с отговора на предходния въпрос.Добродетелния в Исус Христос човек, няма да търси лесно, бързо и безболезнено решение, напротив – истински посветения християнин ще търси на първо място Божията воля и ще действа според нея, така че да угоди на Бога каквото и да му струва това. За това говори както учението така и живота на Господ Исус Христос.
Божият Син Исус, ни казва, че „...небесното царство насила се взема, и които се насилят го грабват.”3(Матей 11:12). Подобни думи намираме и в Матей 7:13, където Спасителят говори за това, че трябва да „влезем през тясната порта” - да положим усилия, да се лишим от удобството и комфорта, защото „широка е портата и пространен е пътят, който води в погибел, и мнозина са ония, които минават през тях.” Истина е, че мнозина са тези, които предпочитат широкия път.
„Християнската добродетел стои по-високо от чисто природните чувства. Тя започва тогава, когато проявяваме любов, милосърдие, състрадание заради изпълнение на Божията воля, заради Бога.”4
Ние хората имаме
заложено дълбоко в нас желание да вършим добро както на себе си,
така и на другите(Римляни 2:14,15).
Повечето хора, били те „от света”, които не познават Христос или
тези, които казват, че Го познават(Матей 15:1-9)
вършат на пръв поглед добри неща, но има един критерий за нашите
добри дела и това е самия Бог. В Йоан 5:19
Исус ни разкрива една истина и тя
е, че Той не върши нищо от Себе Си, макар и да е Господ, но прави
само това, което вижда, че Бог Отец прави. Човек може да види какъв
е Бог Отец и какво прави само чрез Синът Му Исус Христос (Лука
10:22, Йоан 14:6). След като Исус е
пътят, истината и животът и имайки в предвид факта, че Той върши
само това, което вижда Бог Отец да върши, това кое е угодно на Бога
можем да разберем от живота на Исус Христос тук на земята – живот в
покорство на Отец. Християнската добродетелност има за основа
покорството пред Бога. Покорството е отношение вградено в
новородения вярващ. За да се научи на покорство новоповярвалият
първо трябва да се научи на послушание. Книгата
I
Царе 15:22 ясно
изявява мнението на Бог Отец относно послушанието и покорството.
Чрез пророк Самуил Бог заявява:
„И Самуил каза: ГОСПОД наслаждава ли се на всеизгарянията и жертвите колкото на послушанието на ГОСПОДНИЯ глас? Ето, послушанието е по-добро от жертвата и покорството — от тлъстината на овни.” Забележете, че на първо място се споменава послушанието, след което покорството. Първо трябва да чуем Господния глас за да знаем какво да правим, което ще доведе до изпълнение на чутото, което от своя страна е израз на покорство. Длъжни сме да обърнем внимание и на това, което казва автора в Евреи 5:8-9 - „въпреки че беше Син, пак се научи на послушание от това, което пострада, и усъвършенстван, стана причина за вечно спасение на всички, които са Му послушни...”. Това е изключително важно твърдение – Исус, въпреки факта, че е Възлюбеният Божий Син, се научи на послушание и така ни остави пример и никакво място за оправдание. Изводът е, че послушанието и покорството вървят по един и същи път – на смирението.
От предходните изречения можем да кажем, че основната разлика между естествена и християнска добродетел е, че при естествената човек се води от собствената си представа за добро и желание да го върши, докато в християнството човек се води от Христос, от примера, който Той остави докато беше тук на Земята (I Коринтяни 2:12-16;Галатяни 3:24,25; Римляни 12:2).
След като видяхме разликата между естествена(светска) и християнска добродетел, ще се осмеля да ви предложа определение за християнска добродетел както аз го разбирам:
Тя е всичко, което е угодно на Бога, свързано със стремежа на човека към святост и усъвършенстване на характера. Християнската добродетел е характеристика на личността, която служи като качествен показател за нравственото състояние на човека и нивото, до което е достигнал по пътя на вярата в Христос.
Относно християнските добродетели и конкретно прилагането им на практика, се изисква от човека постоянно да води вътрешна борба за да изпълни задачата си, която е свързана с дадена християнска добродетел(Галатяни 5:17;Деяния 14:22).
Малко по-назад споменах, че единствения критерий за добрите ни дела може да бъде сам Бог. Той е и Този, Който единствен може да даде крайна оценка на нашите дела(I Коринтяни 4:45). Щом като това е така нормално е да предположим, че Бог ще приеме само това добро, което се върши по Неговата воля. За да се убедим в предното твърдение трябва да прочетем Матей 7:21-23:
„Не всеки, който Ми казва: Господи! Господи! ще влезе в небесното царство, но който върши волята на Отца Ми, Който е на небесата. В онзи ден мнозина ще Ми рекат: Господи! Господи! не в Твоето ли име пророкувахме, не в Твоето ли име бесове изгонвахме, и не в Твоето ли име направихме много велики дела? Но тогава ще им заявя: Аз никога не съм ви познавал; махнете се от Мене вие, които вършите беззаконие.”
Това, което заявява Исус действа отрезвяващо най-вече за вярващите. Ние може и да си мислим, че като вършим добрите дела описани в Библията угаждаме на Бога по някакъв начин, но това не е точно така. Да, случките в Библията и най-вече живота на Исус описан в евангелията ни служат като чудесен пример какво да правим, как да го правим и даже с какво отношение да го правим. Писаното Божие слово ни служи и като указател за това кои добродетели да развиваме като християни. Истината обаче е една – на нас не ни е дадено да определяме кога, къде и по какъв начин да бъдем добродетелни. В този случай на нас, като християни ни е дадено право само на едно нещо – свободния избор да се или да не се покорим на Бога! Ако Исус Христос не е господар на целия ни живот, то тогава за нас важи следното изречение: „Никой не може да служи на двама господари, защото или ще намрази единия, а ще обикне другия, или към единия ще се привърже, а другия ще презира...”(Матей 6:24).
Представете си само следната ситуация – християнина Димитър върви по улицата и както си върви минава покрай двама просяци. В първия момент Митко се сеща за Матей 25:37-40: „Тогава праведните в отговор ще Му кажат: Господи, кога Те видяхме гладен и Те нахранихме; или жаден и Те напоихме? И кога Те видяхме странник и Те прибрахме; или гол и Те облякохме? И кога Те видяхме болен или в тъмница и Те споходихме? А Царят в отговор ще им каже: Истина ви казвам: понеже сте направили това на един от тези Мои най-малки братя, на Мен сте го направили. „ И така, Митко бърка в джоба си и намира само една монета от един лев. Представям си изражението на объркания Димитър в момента, в който почва да се чуди какво да прави.
Не е ли така и с повечето от нас? Веднага почваме да се чудим и да мъдруваме по човешки кое ще е най-правилното решение и това е според мен заради факта, че повечето от нас, било то вярващи или невярващи, не сме станали „приятели” с времето. Все бързаме, все не ни достига време и все забравяме, че Бог е заповядал след грехопадението да сме зависими от времето и само Той, като Всемъдър може да ни помогне да бъдем „приятели” с него. Но нека се върнем на Митко и двамата просяци.
Стигнахме до там, че нашия герой се чуди какво да направи понеже има само един лев в джоба и в момента е със високо вдигнати вежди или е леко намръщен, това оставям на вашето въображение. Да речем, че и той е от тази група християни, които не са „приятели” с времето и за няколко секунди в гениалният му ум се оформя следната мисъл последвана от устното възклицание: „Да! Ще отида до най-близкия магазин и ще разваля левчето на две по петдесет стотинки и така ще мога да дам и на двамата, за да не ми каже след това Господ, че не съм помогнал и на двамата!” Но не след дълго ентусиазмът напуска вече объркания Димитър и той си задава въпроса: „Ами ако срещна още просяци и парите не ми стигнат? Ще взема да ги разваля на по пет стотинки нищо, че е дребна сума. Вдовицата в храма също не пусна, кой знае колко, само един кодрант6.” Така Митака уверен в себе си и сигурен, че така ще задоволи Бога отива пак до магазина. Но точно преди да влезе в магазина думите на Исус все едно го удрят по главата: „Защото бедните винаги се намират между вас и когато и да поискате, можете да им сторите добро; но Аз не винаги се намирам между вас.”(Марк 14:7) Без да осъзнава на кой говори Митко просто казва нервно и почти автоматично: „Ооо, това е извън контекста на това минало събитие и няма нищо общо с този момент!” И пак не след много време нашия човек усеща голяма тежест, физически и душевно и с чувство на агония, шепнейки казва: „Объркан съм и не знам какво да правя вече. Омръзна ми! Боже, моля те кажи ми какво да направя!”
Мисля, че поуката е ясна. До всичко това можеше да не се стигне ако Митко се беше обърнал още в началото с тези думи към Бога. Добре, че Той е дълготърпелив и многомилостив(II Петър 3:15)! Ако искаме да сме сигурни, че доброто, което желаем да сторим на някой, водени от добродетелта в нас е по Божията воля, то ние като християни сме длъжни да се обръщаме в молитва към Него! Но за да почнем да се наслаждаваме на общението с Бога, на първо място трябва да приемем една основна християнска добродетел - вярата!
Бележки
1Цитатът е от учебното помагало „Християнска етика” за 9-12 клас. Виж стр. 107. Урокът е на проф. Киров.
2http://www.pravmladeji.org/node/130
3Протестантски превод – 1940 г.
4http://www.pravmladeji.org/node/130
5Протестантски превод – 1940 г.
6Две лепти правят един кодрант, или четвърт от един Римски асарий. Асарият струва малко повече от седем наши стотинки. От http://bg.wiktionary.org/wiki/%D0%BB%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0%B0
Автор: Момчил Славов